Józef Dietl

Józef Dietl (1804-78), lekarz internista i działacz społeczny; 1851-65 profesor UJ (od 1861 rektor), położył wielkie zasługi dla rozwoju tej uczelni; członek AU; 1861 poseł na galicyjski Sejm Krajowy, walczył o unarodowienie szkolnictwa średniego i wyższego oraz o pełną autonomię Galicji, za co został usunięty 1865 przez rząd austryjacki z uczelni; 1866-75 prezydent Krakowa, zasłużony dla rozwoju miasta (m.in. budowa wodociągów, kanalizacji) i podniesienia oświaty; opracował zasady reformy szkolnictwa („O reformie szkół krajowych” 1865-66); pionier balneologii w Polsce, dał pierwszą klasyfikację polskich wód leczniczych, przyczynił się do rozbudowy Krynicy, spopularyzował jako uzdrowiska: Szczawnicę, Iwonicz, Żegiestów, Krynicę, Rabkę („Uwagi nad zdrojowiskami krajowymi…”, 1858); autor licznych prac z zakresu anatomii patologicznej i medycyny wewnętrznej, m.in. rozprawy, która zdobyła rozgłos światowy „O leczeniu zapalenia płuc bez upustu krwi” (1852).

Hymn Gimnazjum nr 39

Stoimy u progu dojrzałości,
pragniemy zdobyć klucz do mądrości,
naszą szansą jest Gimnazjum 39,
tu możemy  znaleźć coś dla siebie.

ref.:
Tu poznajemy prawa rządzące światem,
rozwiązujemy szereg zagadek,
tutaj chętnie spędzamy czas,