Wolontariat – co to znaczy?

To dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Kto może być wolontariuszem?

Wolontariuszem w naszej szkole może być każdy bez względu na płeć, wyznanie, status materialny – jedynym warunkiem jest wrażliwość i otwarte serce na potrzeby innych.

Zarząd koła nr 40

Przewodniczący:  Michał Piekarz

Wice Przewodniczący: Sebastian Zych

Sekretarz: Paulina Galas

Skarbnik: Katarzyna Lipińska

Opiekunowie:

mgr Katarzyna Zębala

mgr Elżbieta Henke – Sroka

Opiekun kościelny:

ks. Czesław Stożek

Nasze koło

Czyli Szkolne Koło Caritas  nr 40, w którym jest ok. 70 aktywnych wolontariuszy,  zajmuje się:

Krótka historia Szkolnego Koła Caritas nr 40

Szkolne Koło Caritas nr 40 powstało z inicjatywy Młodzieży, Nauczycieli i Dyrekcji Gimnazjum 39 w Krakowie. Arcybiskup Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz zatwierdził Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum 39 im Józefa Dietla w Krakowie 06.12.2006r. Opiekunami Koła zostały:  mgr Elżbieta Henke – Sroka  oraz mgr Katarzyna Zębala. Na asystenta kościelnego Koła, ksiądz Kardynał mianował księdza mgr Czesława Stożka – wikariusza w Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie – Mistrzejowicach. Po uroczystej inauguracji, działalność Koła została rozpoczęta i trwa nieprzerwanie do dzisiaj. SKC co roku wybiera zarząd Koła oraz prowadzi nabór na członków i sympatyków Koła. Rokrocznie aktywnymi wolontariuszami jest od 40-70 osób, dlatego przez czas naszej działalności współpracowało z nami ok.500 osób. Nasi absolwenci, którzy „połknęli bakcyla” pomagania w nowych szkołach dalej pracują jako wolontariusze, wykorzystując zdobyte już doświadczenie. Aby dać wszystkim możliwość zaangażowania, działamy w sekcjach:

Rokrocznie wspólnie tworzymy plan pracy Koła, według którego prowadzimy naszą działalność oraz wybieramy Zarząd Koła.

Akcje Caritas i Kościoła :

Akcje organizowane przez parafie św. Maksymiliana :

Akcje organizowane na terenie Gimnazjum 39 i Szkoły Podstawowej 130 :

-„Magia Bożego Narodzenia”

– „Wyjątkowa godzina”

– „A kto według ciebie jest najlepszy”

Informacje dla wolontariuszy:

Zebrania Szkolnego Koła Caritas są obowiązkowe dla wszystkich wolontariuszy naszego koła. Informacje o zebraniach publikowane  będą z wyprzedzeniem w komentarzach tej strony.

Przypominamy o obowiązku noszenia dzienniczków wolontariusza oraz legitymacji na każde zebranie.

Wolontariusze biorący udział w akcjach powinni  posiadać zgodę Rodziców,  aktualną legitymację oraz koszulkę lub czapeczkę z logo Caritas.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii